A vírusok és az időjárás kapcsolata
Sokan a tavaszi idő és a meleg beköszöntétől várják a megoldást a koronavírus-járványra. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Meteorológiai Tanszékének vezetőjét kérdeztük, hogy milyen hatással van az időjárás a vírus terjedésére.
Debreceni kutatók a tudományban
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) Tagválasztási Bizottsága legutóbbi ülésén az FKA tagjai sorába fogadta Gacsályi-Bába Barbarát, a Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Tanszék adjunktusát. Így már hárman is képviselik a tudományos testületben a Debreceni Egyetemet (DE).
A betegek nyugtatása is megtanulható
A hallgatók személyiségétől függ, mennyire képesek a mostanihoz hasonló veszélyhelyzetben helytállni. Az Egészségügyi Karon folytatott tanulmányaik során olyan technikákat is megtanulhatnak, amik segítségével azonnal és helyesen tudnak reagálni a legnehezebb helyzetekben is.
Áttörés az erdőssztyeppek kutatásában
A Debreceni Egyetem Lendület-kutatócsoportjának koordinálásával dolgozó kutatócsoport átírta az erdőssztyeppek megőrzésére vonatkozó konzervációs paradigmát. A publikáció a növénytani kutatások egyik vezető lapjában, a Frontiers in Plant Science című kiadványban jelent meg.
DE: vidéken az első
Továbbra is a Debreceni Egyetem az ország egyik legnépszerűbb felsőoktatási intézménye. A tavaly felvettekhez képest több mint tíz százalékkal többen jelölték meg az egyetemet az első helyen jelentkezési lapjukon. A legtöbben a Gazdaságtudományi Kart választották.
Ütős ötlet hódít a neten
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar ütőshallgatói közül is sokan csatlakoztak ahhoz a kihíváshoz, amiben a fiatal dobosok otthoni eszközökön, edényeken, fedőkön, sőt még tisztítószeres flakonokon is zenélnek. A kihívás egyre népszerűbb, a világ minden tájáról csatlakoznak résztvevők.
Átálltak a távoktatásra
A Debreceni Egyetem mind a 14 karán elkezdődött a távoktatás március 23-án. A veszélyhelyzet miatt elrendelt új rend az intézményben mintegy 30 ezer hallgatót és több mint ezerötszáz oktatót érint. A Szenátus döntése nyomán a tavaszi félév – szükség esetén – meghosszabbítható augusztus 31-éig.
Rendkívüli helyzet, rendkívüli döntések
Augusztus 31-ig meghosszabbítható a tavaszi félév időtartama, ha szükséges a járványhelyzet miatt – többek között a tanévbeosztás módosításáról, a 2020. évi költségvetésről és új intézetek létrehozásáról is döntött a Debreceni Egyetem Szenátusa.
Online zenélnek az egyetemisták
Országos mintára a Debreceni Egyetem Gulyás György Szakkollégiumának hallgatói is rövid videókkal próbálják tartalmassá tenni az otthonlétet. A Facebookon koncertekkel, szavalatokkal, kulturális produkciókkal szeretnék szórakoztatni azokat, akik otthon maradnak.
31 már
Bázis az oktatásban
A Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája két feladatellátási helye is az Oktatási Hivatal Bázisintézménye lett. Ezzel a gimnázium már második ciklusban, a Kossuth utcai feladatellátási hely pedig először pedagógiai, módszertani újdonságok meghonosítását segítheti.