A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán működő Lippai Balázs Roma Szakkollégium szeretettel meghívja azokat a fiatalokat, akik szívesen vesznek részt a szakkollégium „Talentum” tehetséggondozó modulja keretében meghirdetett országos CIGÁNY MŰVÉSZETI ÉS NÉPISMERETI VERSENYEN.
A verseny célja, hogy a hallgatók és a diákok körében egyfelől megismertesse a roma kulturális hagyomány kimagasló értékeit, másfelől hozzájáruljon annak tovább-örökítéséhez. A Kárpát-medencei cigány mesemondók, a népdal- és balladaénekesek az előadásmód és szövegkincs olyan archaikus rétegeit őrizték meg, amelyek egyedülállóak az európai kultúrkörön belül is. Emellett a múlt század 60-as, 70-es éveitől fogva a néphagyományok felől elinduló, a cigányság sorsát feltáró költészeti és prózai alkotások kiemelkedő sora jelent meg a magyar irodalomban. Mindkét kulturális forrás lényeges szerepet játszott a cigányság társadalmi helyzetének meghatározásában, önértelmezési folyamatának kiteljesítésében.
Az országos versenyre várjuk tehát azon középiskolai diákok, szakkollégiumi, egyetemi hallgatók jelentkezését, akik vállalják egy-egy általuk szabadon választott, a cigány néphagyomány egy darabjának, vagy a roma irodalom egy alkotásának önálló előadását, ehhez kapcsolódó zenei, képzőművészeti alkotás létrehozását. A verseny emellett roma népismereti vetélkedővel egészül ki.
A versenyre a felkészítő tanárokat is szeretettel hívjuk, a távolabbról érkezők számára szállást biztosítunk.
Az előadókat neves zsűri értékeli majd:
dr. Biczó Gábor, DE-GYGYK tudományos dékánhelyettes, a Lippai Balázs Roma Szakkollégium vezető tanára dr. Jenei Teréz, az NYE tanára, romológiai kutató, valamint Láposi Terka, a Vojtina Bábszínház művészeti vezetője
A versenyre nevezhet:
A téma iránt érdeklődő középiskolás diák, vagy a felsőoktatásban tanuló hallgatók.
A verseny lebonyolítása:
A verseny 2 fordulóból áll, ezek lebonyolítása:
1. forduló = 2021.12.06-án éjfélig kell beküldeni egy bármilyen technikával készített (tehát nem kell kamera, elég a telefon) kisfilmet, vagy a képzőművészeti alkotás fotóját/szkennelt változatát:
A versenyzők:
a. vagy egy cigánymesét mondjanak el
b. vagy egy cigány szerzőtől származó verset, balladát
c. vagy egy cigány népdalt
d. saját versmegzenésítést
e. hagyományos cigány népzenei adaptációt
f. a jelenlegi népszerű roma előadók dalainak igényes feldolgozását
g. képzőművészeti alkotás létrehozása szabad technikával (pl. cigány népmese illusztráció, cigány népzenei alkotás képzőművészeti interpretációja, a cigány néphagyomány jellegzetes alakjainak rajzos ábrázolása)
(Több kategóriában is lehet külön-külön nevezni)
Ez műfajilag tág paletta biztosítja, hogy minden résztvevő találjon olyan műfajt, ahol ki tud bontakozni.
2. forduló:
A verseny napján lesz egy közös g-meet felület, ahol online formában bonyolítjuk le a versenyt
- a versenyzők bemutatkozása
- online versenyfeladatok roma népismereti kérdésekből
Ajánlott szakirodalom:
Székely János: Cigány népismeret
Fleck-Szuhay: Kérdések és válaszok a cigányságról
Az online verseny időpontja:
2021. december 11. (szombat) 10 óra és 12 óra között
Helyszín:
online tér (ezt a regisztrált versenyzőknek kiküldjük)
Jelentkezési határidő: 2021. december 2.
A versenykiírásban egyetlen feltétel, hogy az előadó cigány tematikájú alkotással jelentkezzen. A mellékelt forrásokból szabadon lehet választani, de más szövegekkel is lehet jelentkezni! (A kiválasztott szövegcímét, vagy ha más szöveg magát a szöveget, kérjük, szíveskedjen megküldeni minden előadó!)
A versenyen a legjobb előadásokat értékes nyereményekkel jutalmazzuk! (Ajándékutalványok 50 000 Ft, 25 000 Ft, 5 000 Ft értékben!)
Kérjük az érdeklődőket, hogy az alábbi regisztrációs felületen jelentkezzenek a versenyre:
https://forms.gle/vWiJrWFzat5qRFjs6
A versennyel kapcsolatos kérdéseket a talentumrszk@gmail.com e-mail címen tehetik fel.
Hajdúböszörmény, 2021. november 25.
dr. Bódis Zoltán - szervező