A Nemzeti Tehetségprogram Roma szakkollégiumok támogatása (NTP-SZKOLL- B-M- 16) kiírás támogatásával 2016. szeptember 1. és 2017. június 30. között kerül megvalósításra a „Hallgatói kutatások támogatása a Lippai Balázs Roma Szakkollégiumban (NTP-SZKOLL- B-M-16- 0005) című pályázati programunk.
A program alapvető célkitűzése, hogy a hallgatók a gyakorlatban is felkészüljenek a kutatási tevékenységek elvégzésére, ezen belül is az interjúkészítés sajátosságait a gyakorlatban is elsajátítsák.
A program megvalósítása során az alábbi tevékenységeket végezzük el: 15 órás képzés a hallgatók részére, ahol kiscsoportos keretek között, 3 vezető tanár
segítségével sajátítják el az életútinterjú készítésének elméleti és gyakorlati alapjait. A képzésekhez kapcsolódóan egy szlovákiai terepgyakorlat, valamint egy romániai workshop kapcsolódik. Utóbbi esetében a hallgatók által elkészített interjúk elemzései kerülnek bemutatásra.
A kutatások eredményeként egy hallgatói kötet kiadását tervezzük, amely az interjúk közlésre feldolgozott nyomtatása mellett fotódokumentációt is tartalmaznak. Az interjúkhoz kapcsolódó fotókból olyan nyomatok elkészítését valósítjuk meg, amely a program disszeminációját, valamint a társadalomtudományi kutatás eredményeinek szélesebb közönség előtti bemutatását jelenti.
A hallgatói életpálya kialakításához kerül kidolgozásra egy olyan hallgatói segédlet, amely módszertani segítséget ad a hallgatóknak, hogy a kötelező tanulmányaik mellett az önkéntes munkájukat, kutatási tevékenységeiket képesek legyenek úgy dokumentálni, hogy az a későbbi munkavállalás során segítse elhelyezkedésüket.
A program zárásaként Hajdúböszörményben szervezzük az eredményeket bemutató konferenciánkat, amelyre a társ-szakkollégiumok is meghívást kapnak.
A programokhoz kapcsolódó eszközbeszerzés a hallgatók számára biztosít olyan eszközöket, amelyek a kutatási folyamatot, valamint ennek feldolgozását támogatják.
A program során a kutatási tevékenység mellett a szakkollégium hallgatóinak szabadidős programok is megszervezésre kerülnek, ennek során sport- és kulturális programokban vesznek részt a hallgatók.
A támogatásból kerül kialakításra a Szakkollégium honlapja is, amely a disszemináció egyik eszköze és a szakkollégiumi élet bemutatását szolgálja.