A Nemzeti Tehetségprogram által támogatott Hallgatói kutatások támogatása a Lippai Balázs Roma Szakkollégiumban (NTP-SZKOLL-B-M-16-0005) című pályázati programunk keretén belül került megszervezésre a kutatási programhoz kapcsolódó terepgyakorlat. A terepgyakorlaton a programra jelentkezett hallgatók, valamint a kutatásra való felkészítést végző tanárok vettek részt. A kétnapos terepgyakorlat során két település jellemzőivel ismerkedhettek meg a hallgatók, ezek: Rimaszécs és Tornaalja.
Rimaszécsen a településen található romatelepen végeztek gyakorlatot a hallgatók, amely során a helyi szociális munkással, egy roma aktivistával, valamint az ott élő emberekkel készítettek interjúkat a hallgatók. A település demográfiai jellemzői jól érzékelhetően változtak az utóbbi 20 évben, a roma lakosság arányának növekedése. A sajátos szociálpolitikai szabályozásnak köszönhetően az óvodai nevelésbe a gyerekek korlátozottan tudnak bekapcsolódni, mert ez esetben elveszítik a gyermek után járó támogatást.
Jellemzően a település jól lehatárolható részén élnek romák, a lakóházak minősége vegyes, a magyarországi jellemzőkhöz hasonló képet mutat, sajátosságként volt tapasztalható azonban, hogy szociális bérlakások építésével is igyekszik a lakhatási problémákat kezelni az önkormányzat, ennek egyik típusa a könnyűszerkezetes szükséglakás.
A gyakorlat második napján Tornalján tartott előadást a hallgatóknak Puskó Gábor kulturális antropológus, a helyi művelődési ház igazgatója, aki a térség jellemző demográfiai, gazdasági tendenciái mellett a roma lakosság sajátosságairól beszélt a hallgatóknak. Ezt a település képviselőtestületében helyet foglaló roma képviselő Váradi Zsolt egészítette ki néhány jellemző információval a város roma lakosságára, elhelyezkedésére vonatkozóan. A gyakorlat terepbejárással ért véget.
A terepgyakorlat során néhány módszertani kérdés megbeszélésére is sort került, ezt csoportos foglalkozás keretei között tették meg a jelenlévők.