Szakkollégiumunk Kutatások fejlesztése a Lippai Balázs Roma Szakkollégiumban című, NTP-HTK-M-17-A-0004 számú pályázatához kapcsolódóan 2018.04.09. és 2018.04.17. között került sor a zabolai terepkutatásra.
A település Háromszéken található, Brassótól kb. 60, Kézdivásárhelytől mintegy 15 km-re.
A település lakosságának 65-70%-a magyar anyanyelvű, ebbe a közösségbe tartoznak bele a helyi romák is, akik szintén magyar anyanyelvűek. A település térbeli megosztottsága jól tapasztalható, a település központi részét (ún. Alszeg) a magyarok, míg a másik részét (ún. Felszeg) a románok lakják. A helyi roma társadalom rétegződése az 1990-es években indult el, amikor a korábbi foglalkoztatási típusok mellett lehetőség nyílt az egyéni boldogulásra is, így különböző megélhetési stratégiák alakultak ki a roma közösségen belül is. Ennek sajátosságait, valamint az együttélés szabályszerűségeit vizsgálta a kutatás. Első eredményként jól rögzíthető volt, hogy a roma közösség 3 jól elkülöníthető csoportja határolható el, ezek – helyi szóhasználattal élve – az ún. 1) falusi cigányok; 2) a faluszélén élő cigányok és a 3) dombi vagy hegyi cigányok.
A terepkutatás a hallgatók számára megdöbbentő hatással volt, hiszen mind a három csoporttal alkalmuk volt megismerkedni. Egyik hallgatónk megfogalmazásában: „láttam már Magyarországon, hogy milyen a mélyszegénység, de ilyet még sose láttam”. A kijelentés a „dombi csoportra” vonatkozott, akik életkörülményeit, az alapvető infrastrukturális ellátottság hiánya és az alapvető életkörülmények mindennapos biztosításának kihívása jellemzi.
A kutatás során a település vezetőivel (polgármester, iskolaigazgató, egyházak képviselői stb.) is készültek interjúk, de kiemelkedő volt az a sok interjú, amelyet a hallgatók a roma közösségben végeztek.
A kutatómunkát segítette dr. Pozsony Ferenc professzor úr is, aki a Babes-Bolyai Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem professzorai is, nem mellesleg pedig a település szülötte, aktív formálója a mai napig is.
A kutatás sajátossága volt, hogy két kolozsvári néprajzos hallgató is csatlakozott a kutató teamhez, amely a szemléletbeli különbségek feltérképezése mellett további együttműködések lehetőségét is magában rejti.
A kutatás eredményeit a hallgatók a közeljövőben elinduló Tudományos írás módszertana kurzus keretein belül kezdik el feldolgozni, és a program tervezete szerint 2018.06.30-ig elkészül a kutatási eredményeket feldolgoz kötet is.