Történet - Gulyás György Szakkollégium

A szakkollégium története

A Debreceni Egyetem Gulyás György Szakkollégiuma az országban egyedülálló módon jött létre a zeneművészeti képzésben 2008-ban, a Debreceni Egyetem Tehetséggondozási programjának szerves részeként, a Zeneművészeti Kar legtehetségesebb hallgatói számára.
A Szakkollégium Gulyás György nevét vette fel, aki a debreceni zenei felsőoktatás és a város zenei életének hosszú esztendőkig meghatározó személyisége volt, így a jogelőd intézmény, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Debreceni Tagozatának alapító igazgatója, s mindig nagy figyelmet fordított a kiugróan tehetséges hallgatók útjainak egyengetésére, lehetőséget biztosított különleges képességeik kibontakoztatására. Az 1950-es években Békés- Tarhoson maga is létrehozott és működtetett bentlakásos énekes iskolát, mely a szegény sorsú vidéki gyerekek számára  zenei és széleskörű általános műveltség megszerzését tűzte ki célul. Kiváló zenészek, írók, költők, tanárok kerültek ki ezen intézmény falai közül, tovább adva a gulyási elveket.

A Szakkollégiumba felvételi eljárás során lehet bekerülni, a működési rendben meghatározott feltételek szerint. A megfelelt hallgatók szakkollégiumi tagságukkal együtt az egyetemi tehetséggondozási program résztvevőivé is válnak.

Szakmai előadások, kurzusok, művészekkel való beszélgetések bővítik és színesítik a hallgatók ismereteit.
Az eltelt időszak alatt a szakkollégium hallgatói igen szép eredményeket tudhatnak magukénak. A Kar kiemelt ösztöndíjasai, hazai és nemzetközi szakmai versenyeken értékes díjakat, helyezéseket hoznak el. Részt vesznek koncertek, fellépések szervezésében, a kétévente megrendezésre kerülő OTDK-n, egyetemi tudományos konferenciákon, valamint pályázati programok előkészítésében és megvalósításában, ezzel elősegítve önálló tevékenységüket.

A Zeneművészeti Kar hallgatói mind nagyobb számban csatlakoznak  a szakkollégium életébe. Színes programok révén olyan ismeretek megszerzésére van lehetőség, melyeket a zenei képzés nem tartalmaz, sor kerül beszélgetésekre, közös filmnézésre, hangverseny- és kiállítás- látogatásokra is. A megvalósult kirándulások kulturális és közösségi élményekkel gazdagítják a hallgatókat.
 

Legutóbbi frissítés: 2022. 11. 23. 15:05